Jąkanie nie musi być wstydliwe – jak sobie z nim radzić?

jąkanie Jąkanie nie jest niczym przyjemnym, komfortowym. Dzieci które się jąkają są narażone na różne szyderstwa ze strony rówieśników. Mogą mieć problemy z samooceną, a często po prostu starają się mówić jak najmniej aby po prostu nie paść ofiarą żartów. Jaka jest geneza jąkania, jak się leczy osoby mające ten problem?

Standardowo, zgodnie z licznymi badaniami, jąkanie zaczyna się objawiać u dzieci pomiędzy 3, a 6 rokiem życia. Oczywiście może się zdarzyć, że w późniejszym okresie przytrafia się jąkanie, tutaj genezy należy szukać w psychice, to schodzenie w pełni związane z naturą psychiczną. Nieprawdą jest, że jąkanie jest dziedziczne. Owszem w pewnych sytuacjach może być tak, że dziecko rodzica jąkające się również będzie miało tę przypadłość ale na pewno nie jest to ściśle powiązane z genetyką.
jakanie2
Jakiekolwiek objawy jąkania mają niezwykle negatywny wpływ na różnego rodzaju stosunki międzyludzkie. Osoby z zaburzeniami mowy mają zazwyczaj ogromne problemy w relacjach ludzkich, nie są w stanie nawiązywać nowych znajomości, wstydzą się jąkania. Dochodzą do tego liczne stany lękowe które mogą mieć wpływ na rozwój różnego typu zaburzeń psychicznych.
Jeżeli dziecko się jąka to w większości przypadków z wiekiem wyrośnie z tego. Nie ma powodów do paniki, co nie oznacza, że trzeba wszystko pozostawić samemu sobie. Przy stwierdzeniu objawów jąkania należy takie dziecko zaprowadzić do logopedy który oceni stan, pozwoli przygotować odpowiednie terapie związane z jąkaniem się.

Jakimi metodami leczy się jąkanie, co robią logopedzi aby kształtować płynność mowy?

Wspomaganie aparaturowe czyli wykorzystywanie specjalistycznych urządzeń które opóźniają słuchowe sprężenie zwrotne.

Metoda oddechowa polegająca na tym, iż w mowie osób jąkających się występują poważne zaburzenia w oddychaniu. W wyniku tego logopeda stara się zaordynować odpowiednie działania, kładące nacisk na koordynację ruchów które mają powodować czynności mówienia. Wszelkiego rodzaju czynności mówienia takie jak artykulacja, fonacja, ma to na celu kształtować tok oddychania. W wielu przypadkach to najskuteczniejsza metoda pobudzająca choćby przeponę.

Metody powiązane z psychoterapią. Różnego typu działania prowadzące do zmiany nastawienia pacjenta. Sesje relaksacyjne, spotkania z terapeutą.
jakanie3
Leczenie za pomocą odpowiednich preparatów, leków. To metoda stosowana w wielu przypadkach kiedy stan osoby jąkającej jest poważny, prowadzi do zamknięcia się w sobie, osoba ma niską samoocenę, a tradycyjne działania logopedy nie przynoszą rezultatu. Jednak takie leczenie może być ordynowane jedynie w przypadku konsultacji z psychoterapeutą tak aby dobrać jak najlepsze, najskuteczniejsze specyfiki

Comments are closed.