Mity dotyczące jąkania

jakanie

Jąkanie dotyka ludzi, bez względu na ich wiek. Przyczyn takiego stanu może być wiele, jednak każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Jednak przez dekady narosło wiele mitów dotyczących jąkania. Warto więc stanowczo się z nimi rozprawić.

Wiele mitów na temat jąkania narosło wokół jego genezy. Pojawiają się głosy, że jest ono uwarunkowane genetycznie. Jest to oczywiście bzdura, gdyż nie ma czegoś takiego jak gen jąkania, do tej pory nikt go nie wykrył. Dlatego też tego typu twierdzenia okazują się być mitem. Podobnie nieprawdą jest, że jąkanie to nic innego jak wada wymowy. Należy raz na zawsze rozdzielić temat jąkania, a wady wymowy. Przecież osoby, które się jąkają, mogą równocześnie znakomicie, płynnie mówić. Co się tyczy spraw związanych z pochodzeniem jąkania, wiele osób twierdzi, że jest ono wrodzone. Czy ktokolwiek słyszał jąkające się niemowlę? Raczej trudno spotkać, gdyż pierwsze objawy jąkania można zauważyć u dzieci w przedziale 3-6 lat. Pojawienie się jąkania jest ściśle powiązane z rozwojem mowy.

Odkrywając kolejne mity związane z jąkaniem, spotkać się można ze stwierdzeniem, że jest ściśle powiązane z psychiką. Mowa zarówno o problemach psychologicznych, jak i ciągłych sytuacji stresowych. Okazuje się, że jednak jest zupełnie inaczej. Właśnie jąkanie może stać się problemem związanych z psychiką, czy też kwestii związanych ze stanem stałego stresu.

mity-na-temat-jakania

Sprawdźmy również mity dotyczące tego, w jaki sposób można się pozbyć jąkania. Zatem przede wszystkim jak to bywa, ze wszystkiego się wyrasta. Tak właśnie jest z jąkaniem, wystarczy tylko dorosnąć, a jąkanie zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Głupota kompletna, bo tylko i wyłącznie specjalistyczna i regularna terapia pozwala pozbyć się terapii. Kolejnym mitem okazują się być magiczne, babcine sposoby na jąkanie. Nie wystarczy wystraszyć osoby jąkającej się, aby pozbywał się tej wady. Warto w tym miejscu również obalić nieprawdziwe informacje, dotyczące tego, że jąkanie pozostanie (nawet w minimalnym stopniu) do końca życia.

Jak więc widzimy, jest mnóstwo mitów dotyczących jąkania. Ważne, aby nie brać ich na poważnie, a sprawy jąkania przekazać fachowcom, którzy dokładnie zbadają konkretny problem i rozpoczną prawidłową terapię.

Comments are closed.