Co wpływa na obecne ceny mieszkań w Gdańsku?

mieszkania6

Cena metra kwadratowego mieszkania w Gdańsku notuje rekordowe wyniki. Patrząc w skali kraju, praktycznie nie ma większego miasta, gdzie ceny by nie wzrastały. Dlaczego to jednak w Gdańsku mowa o tak wysokich wzrostach cenowych? Co obecnie wpływa na kształtowanie się cen mieszkań właśnie na takim poziomie?

Duże zainteresowanie inwestorów
Coraz więcej osób traktuje zakup mieszkania, jako lokatę długoterminową. Niezwykle popularny wynajem krótkoterminowy, jak i długoterminowy sprawia, że praktycznie każda nowa inwestycja okazuje się być dobrym wyborem. Mieszkania wynajmować można turystom, co się tyczy w większości inwestycji zlokalizowanych w pobliżu centrum, w pobliżu plaży. Również wynajmem interesują się przybywający do trójmiasta za pracą, studenci, młode rodziny. Wszystko to sprawia, że praktycznie w każdej inwestycji część kupujących, decyduje się kupić, aby później wynajmować.

Kurczące się zasoby terenów pod inwestycje mieszkalne
Trzeba jednoznacznie to napisać, mianowicie zarówno w Gdańsku, jak i w innych miastach, kurczą się zasoby ziemi, na których mogą powstać nowe osiedla. Nie jest to dziwna sytuacja, gdyż jak wiadomo, miasta nie są z gumy, a deweloperzy przez lata postawili ogromne ilości nowych mieszkań. Tym sposobem każdy nowy kawałek ziemi pod budownictwo mieszkaniowe jest łakomym kąskiem dla deweloperów. Wysoka cena ziemi ma oczywiście swoje przełożenie na wysokie ceny metra kwadratowego.

Stały wzrost cen materiałów i kosztów pracy
Nie da się ukryć, że wpływ na ceny mieszkań w Gdańsku mają stale rosnące ceny materiałów oraz kosztów pracy. To sytuacja, która ma miejsce od kilku już lat. Specjaliści z branży budowlanej są na wagę złota. Dzięki temu mogą oni kształtować ceny za swoją pracę. Z drugiej strony budowlany boom spowodował, że producenci materiałów budowlanych podnoszą stale ceny. Wszystko zebrane w jedną całość to nic innego, jak oczywiście wzrost końcowych cen za mieszkanie.

mieszkania2
Doskonale widać więc, co powoduje, że ceny mieszkań w Gdańsku, jak i w innych miastach są wysokie. Eksperci nie są jednoznaczni co do przyszłości, wskazują jednak zgodnie, że wysokie wzrosty już nie grożą. Z drugiej strony trudno oczekiwać w najbliższych latach, aby ceny miały zacząć spadać.

Comments are closed.