Najlepsze oświetlenie w domu, czyli jak idealnie wybrać żarówki LED

zarowka-led-1

Decydując się na zakup żarówek LED, wiele osób nie zwraca uwagi na ich istotne parametry. Zazwyczaj wartością, która powoduje, że zostaje zakupiona konkretna żarówka, jest ilość watów. To na pewno istotna informacja, jednak niejedyna. Co należy dokładnie sprawdzić, gdy mowa o żarówkach LED?

Sprawdzając oferty sklepów z oświetleniem, wybierając określone żarówki LED, warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Dobry wybór żarówki o określonej ilości lumenów to zdecydowanie za mało. W końcu konkretne żarówki mają świecić w danych pomieszczeniach i gwarantować prawidłowe oświetlenie.

Strumień światła, czyli co mówią lumeny o żarówkach LED?
Lumeny to wartość, która jednoznacznie pokazuje, ile emitowanego światła będzie przez żarówkę LED. Większa ilość lumenów to naturalnie większa ilość emitowanego światła. Do miejsc, gdzie musi być jasno, koniecznie trzeba wybierać żarówki z dużą ilością lumenów. Tam, gdzie nie ma potrzeby pełnego rozświetlania przestrzeni, wystarczą żarówki LED z mniejszą ilością lumenów.

Barwa światła ma znaczenie
Kiedy mowa o wyborze żarówek LED, nie można zapominać o barwie światła. Cieplejsze barwy do miejsc, gdzie będzie się wypoczywało. Zimniejsze barwy idealnie nadają się w takich miejscach jak np. łazienka.
Wszak producenci proponują żarówki o różnorodnych barwach. Jej poziom określany jest poprzez jednostkę temperatury barwowej Kelwin (K). Zasada dotycząca Kelwinów jest banalnie prosta. Mianowicie im mniej tzw. Kelwinów, tym barwa światła jest cieplejsza. Wysoka wartość Kelwinów oznacza, że mamy do czynienia z zimnymi barwami światła.

zarowka-led-2

Dostosowanie gwintów, trzonków do lamp, żyrandola…
Żarówki posiadają różne gwinty, co ma istotne znaczenie przy ich mocowaniu. Należy zatem dopasować gwint żarówki do np. wejścia w lampie, aby bez problemów ją zamontować. Standardem są gwinty oznaczane literą E. Jeżeli zaś spotkamy np. żarówki led gu10 5w, to mamy do czynienia z gwintem typu bagnetowym. Żarówka nie wymaga wkręcania, tylko odpowiedniego wsunięcia.

To najważniejsze informacje, które muszą zostać bardzo starannie sprawdzone podczas zakupów żarówek LED. Dzięki nim każdy bez większych problemów wybierze dla siebie najlepsze rozwiązania.

Comments are closed.